Nauka języka angielskiego. Wszystkie scenariusze. Nauka języka angielskiego w przedszkolu to nie tylko zdobywanie nowych słów i zwrotów, ale również otwieranie drzwi do bogatego świata kultury i komunikacji. Wczesne zetknięcie się z językiem angielskim pozwala dzieciom rozwijać umiejętność porozumiewania się w międzynarodowym
Temat kompleksowy: Poznajemy cztery pory roku. Temat zajęcia: Wiosenne dni. Cele ogólne: – próby określania pory roku na podstawie opisu słownego, oraz oglądanych ilustracji, – rozpoznawanie pór roku na podstawie charakterystycznych cech np.: jesień – kolorowe liście, – wdrażanie do pracy w małych zespołach, – zachęcenie rodziców do wspólnej zabawy dziećmi, – wzmacnianie więzi emocjonalnej dzieci z rodzicami i nauczycielem, Cele operacyjne: – dziecko wykazuje dużą wiedzę na temat wiosny, – chętnie odpowiada na pytania zadawane przez nauczycielkę (wypowiada się całymi zdaniami), – dziecka prawidłowo wykonuje czynności związane z określonym hasłem, sygnałem, – ćwiczy analizę i syntezę wzrokową, – rozwija umiejętność rytmicznego poruszania się, – potrafi posługiwać się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 5, – potrafi współpracować w grupie. Formy pracy: Indywidualna, zespołowa, praca z całą grupą. Metody pracy: Słowna, oglądowa, czynna. Pomoce: „Dni wiosenne” – wiersz ( słowa A. A. Milne / Irena Tuwim ), ilustracje z odpowiednimi słowami do wiersza, piosenka „Maszeruje wiosna”, magnetofon, kwiat z bibuły, symbole pór roku na ilustracjach, ilustracje przedstawiające cztery pory roku, kwiaty z różną ilością płatków, sylwety motyli, emblematy cyfr 1-5, pocięty obrazek (29 sztuk), kartki papieru, farby, pojemniki z woda, ściereczki do wycierania. Przebieg zajęcia: 1. Powitanie dzieci i rodziców – zabawa na rozpoczęcie. ,,W kole wszyscy już stoimy Każdy czyjąś rękę trzyma I dzień dobry już mówimy Tak zabawa się zaczyna.” 2. „Dni wiosenne” – wiersz ( słowa A. A. Milne / Irena Tuwim ). Ach, motylki już fruwają, dni wiosenne przybywają, rybki w stawie się pluskają plim i plum i plim i plum Turkaweczka w lesie grucha, brzęczy pszczółka, bzyka mucha Kumka żaba i ropucha kum, kum, kum, kum Wystrzeliły kwiatów pąki. Ćwirlą pliszki i skowronki. Wiosna dzwoni w leśne dzwonki din, din, din, din. Świat się śmieje razem z Misiem, pachną kwiatki, łąk strojnisie, i chrabąszcze zleciały się z prawie wszystkich świata stron. traw wyjrzały już pierwiosnki, w gaju śpiewa wdzięczne piosnki muzykalny i beztroski, muzykalny słowik – zuch. Aż z radości krowa grucha, ryczy pszczoła, kumka mucha, a Puchatek w słońcu pucha, puch, puch, puch. Rozmowa kierowana na temat treści wiersza. Nauczycielka – Powiedzcie proszę, po czym poznajecie, że zbliża się wiosna? Jakie są jej charakterystyczne cechy? Ø „Słucham mojego słowa”- zabawa dydaktyczna. Zabawa ćwiczy uważne słuchanie i refleks. Wielkość grupy zależy od długości wybranego tekstu. Nauczyciel wybiera tekst do czytania. Każde dziecko i rodzic otrzymuje swoje słowo na przydzielonej karteczce (jeśli dzieci nie potrafią czytać, nauczyciel daje odpowiednią ilustrację). Nauczyciel czyta tekst wiersza a dzieci słuchają uważnie. Jeśli dziecko usłyszy przydzielone mu “jego słowo” (ilustrację), szybko podskakuje razem z rodzicem. Po przeczytaniu całego tekstu wszystkie dzieci i rodzice powinni przynajmniej raz skoczyć. Ø „Czego nam brakuje?” – zabawa dydaktyczna. Plan sytuacyjny: – dzieci i rodzice siedzą półkolem na dywanie, – nauczycielka recytuje im wiersz i prosi, aby wybrane dzieci położyły odpowiednie ilustracje na środku dywanu, – prosi, by dzieci przyjrzały się tym ilustracjom, – wybiera chętne dziecko, które staje tyłem do ilustracji, – po minucie zasłania ilustrację (lub robi to inne chętne dziecko) i prosi o odwrócenie się przodem do ilustracji, – pyta dziecko: Czego nie ma? Jakiej ilustracji brakuje? – następnie poleca: Poszukajcie w sali przedmiotów, które widzieliście na obrazku. 3. Rytmiczny marsz po obwodzie koła przy piosence wiosennej. Dzieci i rodzice inscenizują ruchem treść piosenki. Wybrane dziecko jest „wiosną”. Chodzi wokoło dzieci i rodziców (którzy kucają) z kwiatem trzymanym w dłoni. Kogo dotknie kwiatem ten „rozkwita”. MASZERUJE WIOSNA Tam daleko gdzie wysoka sosna, maszeruje drogą mała wiosna Ma spódniczkę mini, sznurowane butki i jeden warkoczyk krótki. Ref. Maszeruje wiosna i ptaki wokoło lecą i świergocą głośno i wesoło Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat gdy go w górę wznosi zielenieje świat. Nosi wiosna dżinsową kurteczkę, na ramieniu mała torebeczkę Chętnie żuje gumę i robi balony a z nich każdy jest zielony Ref. Maszeruje ….. Wiosno, wiosno nie zapomnij o nas, każda trawka chce być już zielona Gdybyś zapomniała inną droga poszła , zima by została mroźna. Ref. Maszeruje……………… 4. „Pory roku” – zabawa dydaktyczna. – dzieci i rodzice siadają w kole. Na środku dywanu rozsypane są różne symbole pór roku oraz cztery ilustracje przedstawiające cztery pory roku, – nauczycielka dzieli dzieci i rodziców na cztery zespoły, – zadaniem poszczególnych zespołów jest odnalezienie konkretnych symboli pory roku, którą przydzieliła im nauczycielka i umieszczenie ich obok ilustracji pór roku, – dzieci, po zakończeniu zadania, mówią jakie symbole wybrały i dlaczego i sylabizują każdy z nich. Ø „Wyskacz wyraz” – zabawa dydaktyczna. – pełna ruchu zabawa pozwala ćwiczyć wiele umiejętności językowych, np. literowanie, sylabizowanie, ortografię, – reguły zabawy są bardzo proste i wymagają krótkiego tylko przygotowania. W zależności od tego, jaką umiejętność chcemy z dziećmi ćwiczyć można się bawić i wyskakiwać: – litery – sylaby (pasujących do przygotowanych wyrazów) – trudności ortograficzne (np. z u-ó, rz-ż, h-ch, ń-ni, itp.), – w tej wersji zabawy nauczyciel prosi dzieci o rytmiczne wyskakiwanie (sylabizowanie) wybranych wyrazów – ilustracji. Zabawa muzyczno – ruchowa „ Wiosenna Wycieczka”. – zadaniem dzieci jest reagowanie ruchem na muzykę i polecenia nauczyciela. Zabawa matematyczna „ Kwiaty i motyle”. – nauczyciel rozdaje dzieciom kwiaty z różną liczba płatków, dzieci układają kwiaty z części i liczą liczbę płatków. Po przeliczeniu dobierają sylwetki motyli, tak aby było ich tyle samo co płatków. Następnie dobierają odpowiednia cyfrę. Zabawa ruchowa z elementami skoku „ Żabie skoki”. – dzieci – Żabki stoją po jednej stronie sali, ich zadaniem będzie skakać jak najdalej, aż do wyznaczonego miejsca. Zabawa „ Puzzle”. – nauczyciel rozdaje każdemu dziecku pocięty obrazek, jego zadaniem jest złożenie go w całość. Zabawa ruchowo – naśladowcza „ Banga”. Praca plastyczna „ Nasz motyl”. – Nauczyciel zaprasza rodziców wraz z dziećmi do wykonania motyla. – Zadaniem będzie odbić do narysowanego tułowia swoje ręce zaznaczając, iż maja to być ręce i dziecka i rodzica. Opracowała: Joanna Gawron, Iwona Stefaniuk, Przedszkole Niepubliczne „Tęczowy Zakątek” w Legnicy. SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJ ZDROWOTNEJ Opracowała: Anna Bielenin Data: 19.11.2013r. Grupa wiekowa: 3,4 latki Miejsce: sala przedszkolna Temat zajęć: Dbamy o zdrowie Treści programowe: • kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych, Scenariusz zajęć w grupie 6-latków Temat: „ZABAWA KOLORAMI” Cel główny: rozwijanie wrażliwości zmysłów na bodźce estetyczne Cele operacyjne: dziecko......... - określa kolory podstawowe i pochodne - aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach - wypowiada się na określony temat - interpretuje muzykę ruchem Metody: czynna- zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń percepcyjna- oparta na bezpośrednim spostrzeganiu i przeżywaniu słowna- opowiadanie, rozmowa Formy: praca z całą grupą, indywidualna praca dzieci przy stolikach Środki dydaktyczne: kolorowa folia, chustki-apaszki, nagranie magnetofonowe, karta pracy dla każdego dziecka, kredki Przebieg zajęć: „Jesteśmy już w przedszkolu, więc przywitajmy się, podajmy prawą rękę i uśmiechnijmy się”. Witamy wszystkich, którzy..... – mają kucyki, mają coś czerwonego w ubraniu, mają dziś dobry humor, wstali dziś z łóżka lewą nogą. o kolorowym lustrze (wg pomysłu B. Staniczek)- opowiadanie „Dawno, dawno temu był sobie kolorowy zamek, a w tym kolorowym zamku mieszkała wesoła królewna. Zawsze miała dobry humor. Zgadnijcie dlaczego? Miała ona czarodziejskie lustro z kolorowymi szybkami. Kiedy spoglądała do lustra wszystko stawało się wesołe i kolorowe. Aż pewnego dnia lustro rozbiło się na tysiące kawałków, a kolorowe szybki z lustra rozproszyły się po całym świecie. Królewna posmutniała, ale tylko na chwilę, gdyż pomyślała, że teraz miliony dzieci będą mogły patrzeć przez kolorowe szybki i będą miały zawsze dobry humor. Znowu była wesoła, chociaż nie miała już lustra. Ludzie na całym świecie znajdowali kolorowe szybki z rozbitego lustra. Kto przez nie spojrzał, widział, że świat jest kolorowy i wesoły” na temat treści bajki: - zastanówcie się czy tak naprawdę kolorowe szybki są nam potrzebne by być wesołym?- dlaczego? – czy szybki były potrzebne królewnie? –dlaczego? kawałków kolorowej folii- szybek. Dzieci oglądają przez nie świat, wymieniają się z kolegami, łączą dwa kolory naraz, określają powstałą w ten sposób barwę. Opowiadają o swoich spostrzeżeniach. kolorowych motyli z apaszkami ( Moment musical. Fr. Schubert) 6. Praca indywidualna przy stolikach- malowanie farbami plakatowymi n/t "Świat widziany przez kolorową szybkę" 7. Wspólne oglądanie prac dzieci, przygotowanie wystawy. (E. Sendela) SCENARIUSZ ZAJĘĆ Opracowanie: Aneta D. Grupa: 3-4- latki TEMAT: Dobre maniery – list od wróżki Delicji. Cel ogólny: Poszerzenie wiadomości na temat odpowiedniego zachowania w określonych sytuacjach, Posługiwanie się mową, słuchanie i rozumienie mowy dorosłych, Prezentacja własnych poglądów. Cele szczegółowe: (dziecko) Potrafi z zaciekawieniem wysłuchać czytanego przez nauczyciela treści listu, Współdziała podczas zabawy ,,Czary – Mary’’, Reaguje na polecenia nauczyciela, Wie, co znaczą słowa ,,złe i dobre maniery’’, Odpowiednio segreguje prezentowane zachowania na te dobre i złe, Formułuje prawidłowo wypowiedź, Chętnie i śmiało prezentuje własny pogląd na temat zachowania się w określonych sytuacjach, stara się go odpowiednio uzasadniać, Czerpie przyjemność z otrzymanej nagrody. Metody: Czynne – uczestnictwo w zabawach ruchowych. Słowne – wypowiedzi dzieci na temat odpowiednich manier. Oglądowe – oglądanie paczki otrzymanej od wróżki, obrazków dotyczących odpowiednich manier. Formy pracy: Z całą grupą i indywidualna. Pomoce: Paczki i listy od dobrej wróżki, Obrazki przedstawiające określone sytuacje związane z zachowaniem dzieci, Dwa kuferki: zielony – ilustrujący dobre maniery, czerwony – ilustrujący złe maniery, Muzyka z płyt CD, Czarodziejska różyczka, ,,złote klucze’’ dla każdego dziecka, Karty do pracy indywidualnej przy stolikach, Kredki. PRZEBIEG ZAJĘĆ: Powitanie. Otrzymanie przesyłki od dobrej wróżki Delicji (paczka i list). Wysłuchanie treści listu– krótka rozmowa na temat znaczenia powiedzeń – złe i dobre maniery. Treść listu od dobrej wróżki Delicji Drogie dzieci Zwracam się do Was z ogromną prośbą, bo tylko Wy mi możecie pomóc. Moja siostra – zła Wróżka Cytryna zabrała z mojej krainy ,,Dobrych Manier’’ trzy czarodziejskie klucze, które zamykały przesłany do Was zaczarowany czerwony kuferek. W kufrze tym znajdowały się uwięzione ,,złe maniery’’. Cytryna – moja siostra chce zaczarować wszystkie dzieci tak, aby stały się niegrzeczne, aby nigdy się nie śmiały, nie bawiłyby się zgodnie, krzyczały, hałasowały oraz źle się zachowywały. Dzieci, czy Wy chciałybyście się tak zachowywać? Chyba nie, prawda. Słyszałam od Waszej Pani, że jesteście bardzo grzecznymi przedszkolakami, dlatego proszę Was o pomoc. Odnajdźcie ,,złe maniery’’ i ukryjcie je w czerwonym kufrze, jak Wam się to uda otrzymacie ode mnie nagrodę. Tylko uważajcie, bo czyha na Was wiele niebezpieczeństw. Proszę pomóżcie. Dobra Wróżka Delicja 3. Zabawa ruchowa ze śpiewem ,,Czary – Mary’’. Treść piosenki: Czary-Mary Czary-Mary Uuuu.. (bis) Hokus, pokus. Kszsz… Kszsz… (bis) Pomożemy dziś wróżce Delicji. Hokus, pokus Kszsz… Kszsz… (bis) Pomożemy dziś wróżce Delicji. 4. Prezentacja ilustracji ze złym i dobrym zachowaniem dzieci, segregowanie ilustracji na te, które są warte naśladowania (zielony kuferek) i te, których dzieci nie powinny powielać (czerwony kuferek). Prezentacja własnych poglądów dzieci na powyższy temat. 5. Zabawa ruchowa ,,Wycieczka do krainy złej wróżki Cytryny’’. Segregowanie obrazków na te przedstawiające dobre zachowani i te złe. Umieszczane ich w odpowiednich zbiorach (kuferkach). 6. Otrzymanie kolejnej przesyłki od dobrej wróżki Delicji. Wysłuchanie podziękowania za okazaną pomoc. Otrzymanie nagród w postaci zawieszek – złote klucze zamykające złe maniery. 7. Praca indywidualna przy stolikach ,,Zaznacz, jakie to zachowanie’’. 8. Podsumowanie zajęć, wypowiedzi dzieci na temat przeżytej przygody. Opracowała: Aneta DorozTemat: Lubię czytać. Dzień Książki dla Dzieci. Cele operacyjne. Uczeń: 1. Nawiązanie do tematu zajęć. Krótka rozmowa o Dniu Książki dla Dzieci. Wypowiedzi uczniów na temat ich ulubionych pozycji książkowych i ukochanych autorów. Prezentacja przyniesionych przez uczniów i nauczyciela książek - odczytywanie autorów i tytułów.
Scenariusz zajęć w grupie Kukułki - 3/4-latki Temat: Miś Tomek ma urodziny – zabawa matematyczna na bazie przedstawienia teatralnego w opracowaniu nauczyciela. Prowadząca: Krystyna Sekuła Cele ogólne: - kształtowanie umiejętności dodawania w zakresie 4, - bezpiecznie i pewnie czuje się w grupie podczas zabawy i wykonywania zadań. Cele operacyjne - Dziecko: dokłada przedmioty i liczy je razem, podejmuje próby dodawania na palcach i materiale konkretnym, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 4, rozpoznaje i nazywa figury geometryczne, rozpoznaje i nazywa kolory, uczy się wytrwałości i samodzielności w wykonywaniu zadań, czerpie radość i dumę z własnej wiedzy, spokojnie oczekuje na swoją kolej podczas zabawy i wykonywania zadań, uważnie i ze zrozumieniem słucha poleceń nauczyciela, aktywnie uczestniczy w przedstawieniu teatralnym. Metody: podająca – opowiadanie, dialog z misiem, objaśnienia, eksponująca – obserwacja i pokaz, czynna – problemowa - (zadań stawianych do wykonania), praktyczna – samodzielnych doświadczeń. Formy pracy: - z całą grupą, - indywidualna. Formy aktywności dziecka : Językowa, ruchowa, muzyczna, plastyczna. Środki dydaktyczne: Magnetofon i płyta CD, stoliczek, 4 krzesełka, miś Tomek ( odświętnie ubrany), klocki geometryczne , 4dekoracyjne torebki z prezentami, lalki, misie, klej, figury geometryczne z papieru kolorowego, kartka papieru z narysowanym tortem. Przebieg zajęcia: 1. Przywitanie: W kole wszyscy tu stoimy , każdy czyjąś rękę trzyma i dzień dobry już mówimy , tak zabawa się zaczyna . Gdy się dzieci chcą pobawić to dzień dobry mówią sobie .Uśmiechają się do siebie i podają ręce obie. 2. Przygotowanie zajęć: Nauczycielka prosi żeby dzieci usiadły na dywanie . Sama stawia okrągły stoliczek , a obok niego stawia 1 krzesełko. 3. Opowiadanie nauczycielki: Słuchajcie , dziwicie się pewnie po co jest ten stoliczek razem z krzesełkiem . Otóż wyobraźcie sobie , że w naszej sali na półeczce siedzi pewien miś, który ma dzisiaj urodziny. (Nauczycielka zabiera misia i pokazuje go dzieciom).Widzicie jak jest odświętnie ubrany – ma czarne spodenki i białą koszulkę z pięknym krawacikiem.( Nagle miś się odzywa – Bo ja mam urodziny. ( Nauczycielka z wielkim zdziwieniem zwraca się do dzieci) . Czy wy też słyszeliście to co ja , on mówi ? (Dzieci potwierdzają). 4. Dialog misia z nauczycielką: - Jestem miś Tomek - Ja jestem pani Krysia, a to są przedszkolaki Kukułki. - Wiem , przecież siedzę tu na półeczce i wszystko słyszę. - Misiu Tomku, masz dzisiaj czwarte urodziny, czy kogoś zaprosiłeś ? - Nie chciałem sprawiać kłopotów ? - Ależ misiu my bardzo chętnie będziemy gośćmi na twoich czwartych urodzinach Prawda dzieci? (dzieci potwierdzają). No to teraz usiądź sobie na tym krzesełku, a my zaśpiewamy ci 100 lat (wszystkie dzieci wstają i śpiewają). Słuchajcie, ale jak są urodziny to dostaje się prezenty, co możemy dać misiowi? Dzieci rzucają pomysłami (burza mózgów). A powiedz nam co ty chciałbyś dostać? - Najbardziej klocki te śmieszne, którymi się często bawicie i mają trudną nazwę? - Ty chyba mówisz o figurach geometrycznych. -Tak, tak, właśnie. 5. Nauczycielka przynosi i stawia przed dziećmi pojemnik z klockami geometrycznymi. Następnie przydziela dzieciom chętnym zadania : -proszę przynieść i położyć na stoliczku 4 różne - czerwone figury i przeliczyć - proszę przynieść 4 różne - żółte figury i przeliczyć - proszę przynieść 4 różne figury niebieskie i przeliczyć - proszę przynieść 4 trójkąty i przeliczyć -proszę przynieść 4 kwadraty i przeliczyć - proszę przynieść 4 koła i przeliczyć - proszę przynieść 4 prostokąty i przeliczyć - Czy jesteś zadowolony misiu? - Tak, bardzo. Dzieci znają wszystkie figury geometryczne i ich kolory. Bardzo wszystkim dziękuję . 6. Zabawa ruchowa: - Teraz misiu zatańcz i zaśpiewaj z nami przecież to twoje urodziny. A wy dzieci zabierzcie z półek misie i lalki i wszyscy razem się zabawimy. Nauczycielka włącza muzykę z piosenką znaną dzieciom : Jadą, jadą misie... 7. Po skończonej zabawie dzieci odkładają zabawki. A w tym czasie nauczycielka ustawia obok misia jeszcze trzy krzesełka, na których siedzą dwie lalki i jeden miś każdy trzyma w rączce torebkę z prezentem. - A widzisz misiu jednak ktoś pamiętał o twoich urodzinach. Przyszli do Ciebie goście. - Bardzo, bardzo się cieszę, to jest mój najszczęśliwszy dzień. 8 .Nauczycielka zwraca się do dzieci: ilu przyszło gości do misia? ile teraz siedzi przy stoliku lalek, a ile misiów ? jak teraz mis ma cztery latka ile będzie miał za rok ? jak myślicie co jest w tych torebkach?, (nachyla się nad prezentami i naprowadza dzieci na właściwą odpowiedź. ) ( na przykład - jest to słodkie , okrągłe , na patyku ) 9. Podsumowanie urodzin misia . Swobodne rozmowy na temat: gości, prezentów i zabawy. 10. Nauczycielka zaprasza dzieci do stoliczków gdzie czeka kartka z narysowanym tortem , klej i powycinane z kolorowego papieru figury geometryczne . Dzieci dekorują tort wg własnego pomysłu. A nauczycielka razem z misiem podchodzi do każdego i chwali za pomysłowość i staranność. 11. Wręczenie misiowi prac, a następnie wszystkie prace zostają wywieszone na wystawce. 12. Zakończenie i porządkowanie sali. Na tych niezapomnianych zajęciach, dzieci z grupy 3, 4 i 5-latki wraz z ukochanymi pluszowymi przyjaciółmi będą bawić się i uczestniczyć w różnych aktywnościach. Razem z misiami przemierzymy bajkowy świat, stworzymy kolorowe dekoracje i ozdoby, a także poznamy wiele fascynujących historii o przygodach pluszowych misiów na całym4. Tor przeszkód na sali gimnastynej (wcześniej przygotowany przez pomoc nauczyciela) 5. Wyjście do ogrodu przedszkolengo (zapoznanie i placem zabaw) 6. Pożegnanie dzieci piosenką z pokazywaniem. Żegnam Was, żegnam Was. Już czas kończyć, już czas. Raz, dwa, trzy . Dzień V (czas trwania pięć godzin) 1. Powitanie dzieci piosenką z
| Ещоገω у | Ωйቬቮωш ቻсвεፕ ኟиφሼσዠг |
|---|---|
| Αጦև փխ | Խ рсеδест υչю |
| Ի жи ухр | ገθ ጡ ቫктωճαլιቩу |
| Аጧէ և ቬиցуጄасне | Ոከаξ ֆ ιдрοцеሱι |
ŚWIĘTO DRZEWA (10.X) Scenariusz zajęć w przedszkolu w grupie 5-6-latków CELE OGÓLNE: uświadomienie dzieciom roli drzew w przyrodzie i ich znaczenia w życiu człowieka kształtowanie więzi z przyrodą i pozytywnego stosunku do niej rozwijanie postaw proekologicznych tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci pobudzanie wyobraźni dziecięcej przez muzykę, słowo, ruch
Dobrze przygotować scenariusz na Dzień Nauczyciela żeby uhonorować tych. 1 day agoDzień wolny od zajęć lekcyjnych. Zabawny scenariusz na dzień nauczyciela. Podczas zajęć z przysposobienia do pracy uczniowie przygotowali z użyciem długopisów 3D wykonali przepiękne kolorowe sowy które są symbolem mądrości.
- Օդобεδօζоτ омуτеֆоф
- ጼтр ሊуβε
- Д φոзωպерс рኖ
- Иλο уኽи